Lily Gladstone stuns in a cobalt blue gown at the 2024 Critics Choice Awards… before losing the Best Actress award to Emma Stone

 TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)

The Diplomat (Netflix)

The Last of Us (HBO | Max)

Loki (Disney+)

The Morning Show (Apple TV+)

Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)

Succession (HBO | Max) – WINNER

Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Succession conquered  all again as it won Best Drama Series

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max) – WINNER

Tom Hiddleston – Loki (Disney+)

Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)

Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)

Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)

Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)

Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)

Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)

Keri Russell – The Diplomat (Netflix)

Sarah Snook – Succession (HBO | Max) – WINNER

Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Sarah Snook earned Best Actress in a Drama Series

Sarah Snook earned Best Actress in a Drama Series

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)

Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+) – WINNER

Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)

Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)

Ke Huy Quan – Loki (Disney+)

Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)

Elizabeth Debicki  – The Crown (Netflix) – WINNER

Sophia Di Martino – Loki (Disney+)

Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)

Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)

Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

Aussie Elizabeth Debicki earned Best  Supporting Actress in a Drama Series for her work as Princess Diana in The Crown

Aussie Elizabeth Debicki earned Best  Supporting Actress in a Drama Series for her work as Princess Diana in The Crown

 

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO | Max)

The Bear (FX) – WINNER

The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Poker Face (Peacock)

Reservation Dogs (FX)

Shrinking (Apple TV+)

What We Do in the Shadows (FX)

The Bear won Best Comedy Series as Ayo Edebiri and Jeremy Allen White each earned Best Actress/Actor in a Comedy Series, respectively

The Bear won Best Comedy Series as Ayo Edebiri and Jeremy Allen White each earned Best Actress/Actor in a Comedy Series, respectively 

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader – Barry (HBO | Max)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)

Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)

Jeremy Allen White – The Bear (FX) – WINNER

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Ayo Edebiri – The Bear (FX) – WINNER

Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)

Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)

Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX) – WINNER

Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu) – WINNER

Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

 

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix) – WINNER

Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Fargo (FX)

Fellow Travelers (Showtime)

Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Love & Death (HBO | Max)

A Murder at the End of the World (FX)

A Small Light (National Geographic)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Finestkind (Paramount+)

Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)

No One Will Save You (Hulu)

Quiz Lady (Hulu) – WINNER

Reality (HBO | Max)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)

Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)

Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)

Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Steven Yeun – Beef (Netflix) – WINNER

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)

Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Bel Powley – A Small Light (National Geographic)

Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)

Juno Temple – Fargo (FX)

Ali Wong – Beef (Netflix) – WINNER

Ali Wong earned Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television for Beef

Ali Wong earned Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television for Beef

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime) – WINNER

Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)

Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)

Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)

Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix) – WINNER

Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)

Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)

Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)

Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Bargain (Paramount+)

The Glory (Netflix)

The Good Mothers (Hulu)

The Interpreter of Silence (Hulu)

Lupin (Netflix) – WINNER

Mask Girl (Netflix)

Moving (Hulu)

 

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Harley Quinn (HBO | Max)

Scott Pilgrim Takes Off (Netflix) – WINNER

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Young Love (HBO | Max)

 

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Show (BBC America)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max) – WINNER

Late Night with Seth Meyers (NBC)

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)

Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)

John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)

John Mulaney: Baby J (Netflix) – WINNER

Trevor Noah: Where Was I (Netflix)

Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Read more at DailyMail.co.uk