Critics Choice Awards 2024: Leonardo DiCaprio, 49, risks awkward run-in with ex Camila Morrone, 26, as pair BOTH attend awards (and he skips red carpet!) – amid his latest age-gap romance with Vittoria Ceretti, 25

 TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)

The Diplomat (Netflix)

The Last of Us (HBO | Max)

Loki (Disney+)

The Morning Show (Apple TV+)

Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)

Succession (HBO | Max) – WINNER

Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Succession conquered  all again as it won Best Drama Series

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max) – WINNER

Tom Hiddleston – Loki (Disney+)

Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)

Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)

Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)

Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)

Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)

Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)

Keri Russell – The Diplomat (Netflix)

Sarah Snook – Succession (HBO | Max) – WINNER

Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Sarah Snook earned Best Actress in a Drama Series

Sarah Snook earned Best Actress in a Drama Series

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)

Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+) – WINNER

Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)

Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)

Ke Huy Quan – Loki (Disney+)

Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)

Elizabeth Debicki  – The Crown (Netflix) – WINNER

Sophia Di Martino – Loki (Disney+)

Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)

Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)

Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

Aussie Elizabeth Debicki earned Best  Supporting Actress in a Drama Series for her work as Princess Diana in The Crown

Aussie Elizabeth Debicki earned Best  Supporting Actress in a Drama Series for her work as Princess Diana in The Crown

 

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO | Max)

The Bear (FX) – WINNER

The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Poker Face (Peacock)

Reservation Dogs (FX)

Shrinking (Apple TV+)

What We Do in the Shadows (FX)

The Bear won Best Comedy Series as Ayo Edebiri and Jeremy Allen White each earned Best Actress/Actor in a Comedy Series, respectively

The Bear won Best Comedy Series as Ayo Edebiri and Jeremy Allen White each earned Best Actress/Actor in a Comedy Series, respectively 

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader – Barry (HBO | Max)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)

Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)

Jeremy Allen White – The Bear (FX) – WINNER

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Ayo Edebiri – The Bear (FX) – WINNER

Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)

Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)

Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX) – WINNER

Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu) – WINNER

Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

 

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix) – WINNER

Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Fargo (FX)

Fellow Travelers (Showtime)

Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Love & Death (HBO | Max)

A Murder at the End of the World (FX)

A Small Light (National Geographic)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Finestkind (Paramount+)

Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)

No One Will Save You (Hulu)

Quiz Lady (Hulu) – WINNER

Reality (HBO | Max)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)

Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)

Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)

Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Steven Yeun – Beef (Netflix) – WINNER

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)

Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Bel Powley – A Small Light (National Geographic)

Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)

Juno Temple – Fargo (FX)

Ali Wong – Beef (Netflix) – WINNER

Ali Wong earned Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television for Beef

Ali Wong earned Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television for Beef

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime) – WINNER

Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)

Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)

Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)

Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix) – WINNER

Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)

Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)

Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)

Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Bargain (Paramount+)

The Glory (Netflix)

The Good Mothers (Hulu)

The Interpreter of Silence (Hulu)

Lupin (Netflix) – WINNER

Mask Girl (Netflix)

Moving (Hulu)

 

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Harley Quinn (HBO | Max)

Scott Pilgrim Takes Off (Netflix) – WINNER

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Young Love (HBO | Max)

 

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Show (BBC America)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max) – WINNER

Late Night with Seth Meyers (NBC)

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)

Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)

John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)

John Mulaney: Baby J (Netflix) – WINNER

Trevor Noah: Where Was I (Netflix)

Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Read more at DailyMail.co.uk